Some text some message..

اعتبار دامنه

موضوع: سئو
  • ۱۶ تیر ۱۳۹۷
  • 50440
  • 0
  • مطالعه این مطلب، حدود 15 دقیقه زمان میبرد.

اعتبار دامنه چیست؟

اعتبار دامنه (DA) یکی از پارامترهایی است سایت moz.com آن را خلق کرده و پیش‌بینی می‌کند که هر سایت حدودا چه رتبه‌ای در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) بدست می‌آورد. اعتبار دامنه از ۱ تا ۱۰۰ ارزش‌گذاری می‌شود. هر چه اعتبار سایت ما بالتر باشد رتبه‌های بهتری را کسب خواهد کرد.

اعتبار دامنه از ارزیابی چندین معیار محاسبه می‌شود. از جمله این معیارها می توان به تعداد دامنه‌هایی که حداقل در یکی از صفحه‌هایشان به ما لینک داده اند و مجموع کل لینک‌های ما اشاره کرد. از نمره اعتبار دامنه می‌توان برای مقایسه دو وب سایت یا قدرت رتبه گرفتن یک وب سایت استفاده کرد.

در گذشته این روش اعتباردهی تنها در اختیار سایت moz بود اما الان معمولا سایت‌هایی که تحلیل سئو انجام می‌دهند این عدد را در گزارشاتشان می‌آورند.

اعتبار دامنه چگونه ارزش‌گذاری می‌شود؟

اعتبار دامنه به صورت لگاریتمی از ۱ تا ۱۰۰ ارزش‌گذاری می‌شود. اگر شکل نمودار لگاریتمی یا هرتابع توانی دیگر را دیده باشیم می‌دانیم که رشد این توابع حالت تصاعدی دارد و با شیب کم آغاز می‌شود اما کم کم با سرعت زیادی رشد می کند. به همین دلیل است که رسیدن به اعتبار ۲۰ تا ۳۰ بسیار راحت‌تر از رسیدن به اعتبار ۷۰ تا ۸۰ است.

چه اعتبار دامنه‌ای مناسب است؟

اگر کلی نگاه کنیم سایت‌هایی مثل ویکی‌پدیا و گوگل که پر از لینک‌های معتبر هستند بیشترین اعتبار را می‌گیرند. این در حالی است که وب سایت‌های با لینک‌های کمتر ممکن است نمره اعتبار دامنه پایین‌تری داشته باشند. اغلب وب سایت‌هایی که به تازگی شروع به فعالیت می‌کنند با اعتبار دامنه ۱ کار را آغاز می‌کنند.

تنها به خاطر اینکه اعتبار دامنه، پیش‌بینی‌کننده قدرت رتبه گرفتن یک وب سایت است نباید بدست آوردن نمره بالا در این بخش نباید هدف ما باشد. برای موفقیت در این زمینه رقبای خود را در صفحه‌های نتایج مرتبط به خودمان را بررسی می کنیم و هدف خود را بدست آوردن نمره‌ای بالاتر از آن‌ها را هدف خود قرار می‌دهیم. نمره اعتبار دامنه معیار خوبی برای سنجیدن قدرت رقبا در بازار جستجو است. از روی این معیار می‌توانیم متوجه شویم رقبای اصلی ما و کسانی که قدرت بیشتری از بقیه دارند تا در مقابل با ایستند چه سایت‌هایی هستند. دقت کنیم که چون این نمره یک معیار ارزش‌گذاری رقابتی است اعتبار دامنه خوب و بد نداریم.

اعتبار دامنه و اعتبار صفحه

اعتبار دامنه احتمال رتبه گرفتن یک سایت را پیش‌بینی می‌کند و برای یک وب سایت یا زیردامنه به طور کلی در نظر گرفته می‌شود، اعتبار صفحه قدرت یک صفحه را به تنهایی می‌سنجد.

تعریف فنی اعتبار دامنه

اعتبار دامنه براساس داده‌های بدست آمده از بررسی لینک‌های مرتبط با سایت یا صفحه محاسبه می‌شود. در محاسبه این پارامتر، چندین معیار به کار می‌روند. محاسبات اصلی اعتبار دامنه را یک مدل که از یادگیری ماشین بهره می‌برد انجام می‌دهد. این مدل وظیفه دارد بهترین الگوریتمی که بین داده‌های ما و هزاران نتیجه واقعی بدست آمده از صفحه نتایج ارتباط برقرار می‌کند را پیش‌بینی کند.

به خاطر اینکه این اعتبار براساس یادگیری ماشین محاسبه می‌شود، نمره سایت ما کمابیش نوساناتی را تجربه می‌کند. با یک مثال این موضوع را شرح می‌دهیم. فرض کنیم فیسبوک در طول مدتی مشخص ۱ میلیارد لینک دریافت می‌کند. در این شرایط اعتبار صفحه‌ها و دامنه‌ها نسبت به فیسبوک افت می‌کند. به همین دلیل است که می‌گوییم باید از اعتبار دامنه به عنوان یک معیار نسبی استفاده کنیم. کاری که با اعتبار دامنه می‌کنیم این است که پروفایل سایت خودمان را با پروفایل سایت‌های دیگر چک کنیم تا اینکه آن را معیاری مطلق برای ارزش‌گذاری بر تلاش‌هایمان روی سئوی داخلی بدانیم.

چطور می‌توانیم بر اعتبار دامنه اثر بگذاریم؟

اثرگذاری مستقیم روی اعتبار دامنه بسیار دشوار است. اعتبار دامنه مجموعه‌ای از معیارهایی است که بر نمره اعتبار تأثیر می‌گذارند. خوب شاید بپرسیم که اگر نمی‌توان روی آن اثر گذاشت پس چرا ایجادش کرده ایم؟ این عمل با برنامه انجام شده است. این معیار قرار است به ما کمک کند پیش‌بینی کنیم جایگاه ما در صفحه نتایج چگونه خواهد بود. گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها از معیارهای بسیار زیادی بهره می‌گیرد پس مدلی که قرار است این رفتار را پیش‌بینی کند نیز باید از معیارهای زیادی کمک بگیرد.

بهترین کار برای بالا بردن اعتبر دامنه این است که سئوی کلی سایت را بهبود بدهیم. به طور مشخص باید روی پروفایل لینک‌هایمان متمرکز شویم. باید شروع به گرفتن لینک‌های معتبر از نقاط مختلفی که لینک‌های خوبی برای صفحه‌های ما هستند کنیم.

چرا اعتبار دامنه من تغییر می‌کند؟

چون اعتبار دامنه -و به تبع آن اعتبار صفحه، از معیارها و محاسبات متعددی تشکیل می‌شود پیدا کردن علت و معلول برای تغییر اعتبار دامنه کاری درست و منطقی نیست. اگر نمره اعتبار دامنه ما بالا یا پایین می‌رود، معیارهای متعددی می‌تواند بر این نوسان تأثیرگذار باشد. برخی از این معیارها عبارتنداز:

رشد پروفایل لینک ما هنوز در فهرست وب moz ثبت نشده است.

سایت‌هایی که بالاترین اعتبارها را در اختیار دارند به طور طبیعی رشد لینک را تجربه می‌کنند و همین مسئله موجب انحراف فرایند مقیاس‌بندی می‌شود.

ما از وب سایت‌هایی لینک گرفته ایم که در رتبه‌بندی گوگل جایی ندارند.

سایت moz تعداد کمتری از لینک‌های ما را نسبت به دفعات پیش پیدا کرده است.

اعتبار دامنه ما جزء پایین‌ترین اعتبارها است و به همین دلیل از نوسانات به شدت تأثیر می‌پذیرد

نکته اساسی برای درک چرایی تغییرات و نوسانات اعتبار صفحه و دامنه این است که بدانیم معیارهای محاسبه ان در شرایط خلأ کار نمی‌کنند. آن‌ها به متغیرهای مثبت و منفی بستگی دارند. حتی اگر سئوی سایتمان را بهبود دهیم هم تضمینی برای دیدن این رشد در نمره اعتبار دامنه وجود ندارد. بهترین استعاره در این زمینه می‌تواند مثالی از برترین‌های جهان باشد.

فرض کنیم سنگاپور سالم‌ترین هوای جهان در سال ۲۰۱۷ را داشته است. آن‌ها برای حفظ این جایگاه همچنان شرایط خود را بهبود می‌دهند تا در سال ۲۰۱۸ هم این افتخار را بدست آورند. اما آیا تضمینی وجود دارد که باز هم رتبه اول را کسب کنند؟ دانمارک هم در همین راستا تلاش می‌کند و نیوزلند هم که به دلیل برخی مشکلات در رتبه‌بندی حاضر نبوده است ادعای سالم‌ترین هوای جهان را دارد. حتی ممکن است کشورهای رتبه ۲-۱۰ آن چنان در این زمینه خود را بهبود دهند که سنگاپور به رتبه ۱۱ ام نزول کند. می‌بینیم که علی رغم تلاش‌های سنگاپور بازیگران این حوزه و معیارهای حاکم بر آن چنان متنوع و زیاد هستند که عملا شرایط را از کنترل مطلق یک بازیگر در این عرصه خارج می‌کنند.

اعتبار دامنه هم به شکلی مشابه فعالیت می‌کند. از آنجا که این سیستم براساس مقیاس‌بندی ۱۰۰ تایی کار می‌کند، پس از هر به‌روزرسانی، ممکن است اعتبار دامنه یا صفحه ما علی رغم بهبود وضعیت کمی و کیفی لینک‌هایمان دچار افت شود. البته همانطور که گفته شد در سیستم‌های نسبی این اتفاق امری طبیعی است.

منبع: مقاله سایت moz.com با عنوان «Domain Authority»

  • 0

نظرات کاربران

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قدیمی
  • جدید
  • رأی موافق
  • رأی مخالف