Some text some message..

الگوریتم گوگل پاندا چیست؟

موضوع: سئو
 • ۱۱ خرداد ۱۳۹۷
 • 137640
 • 0
 • مطالعه این مطلب، حدود 13 دقیقه زمان میبرد.

تاریخ انتشار نسخه اولیه: ۲۳ فوریه ۲۰۱۱ (به تاریخ ما ۴ اسفند ۱۳۹۰)

گوگل پاندا رسالت خود را مشخص کرده است: تشویق سایت های با کیفیت و حذف سایت های با کیفیت پایین از صفحه نتایج گوگل. این الگوریتم در گذشته به «کشاورز» (Farmer) معروف بود. به گزارش گوگل، پاندا در اولین ماه های حضورش ۱۲% صفحه های نتایج جستجوی گوگل را تحت تأثیر قرار داد. همچنین با توجه به منابع غیررسمی از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۵ گوگل ۲۸
آپدیت روی این الگوریتم انجام داده است.

الگوریتم گوگل پاندا روی چه چیزهایی حساس است؟

گوگل پاندا مستقیما چند مورد از معایب در صفه نتایج گوگل را هدف می گیرد:

 • محتوای لاغر: صفحه هایی که محتوای مرتبط ناچیزی درباره کلیدواژه و موضوعی که نمایش داده شده اند دارند. این صفحه ها از دید گوگل پاندا ضعیف محسوب می شوند.
 • محتوای کپی شده: این نوع محتوا را در شکل های مختلف می بینیم. حتی وب سایت خود ما هم ممکن است به دلایل مختلف از جمله پوشش دادن موضوعات مشابه، شامل محتوای کپی شده باشد. به طور مثال اگر سایت فروشگاهی لوازم خانگی داشته باشیم و برای رنگ های مختلف یک محصول محتوای مشابه قرار دهیم.
 • محتوای با کیفیت پایین (بی کیفیت): صفحه هایی که ارزشی را به کاربرانی که مشغول مطالعه هستند اضافه نمی کند. این صفحه ها اطلاعات عمیق و تخصصی درمورد موضوع ندارند.
 • کمبود اعتبار و اعتماد: محتوایی که اعتبار ندارد و نمی توان به آن استناد کرد. گوگل این مورد را به صراحت اشاره می کند:«سایتی هویت معتبر دارد و محتوای مطمئن تولید می کند که هر گاه از کاربری اطلاعات کارت اعتباریش را بخواهد، کاربر این کار را انجام دهد.»
 • کشت محتوا (Content Farming): سایت های زیادی را در جهان می بینیم که مشغول جمع آوری محتوا از منابع مختلف و ترکیب کردن آن ها هستند. مثلا برخی از این سایت ها افرادی را به کاری می گیرند که در ازای مبلغ اندکی محتوای متنوع برای تعداد زیادی از عبارات جستجو تولید کنند. این مطالب غالبا ترکیبی یا از مطالب وب سایت های دیگر است یا با کیفیت پایینی تهیه شده اند. این باعث می شود اعتبار سایت و صفحه افت کند و محتوای آن برای کاربران قابل اعتماد نباشد.
 • کیفیت پایین محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC): نمونه این صفحه ها، وبلاگ هایی هستند که پست های کاربران مهمان را منتشر می کنند. این نوشته ها معمولا ایرادات املایی و نگارشی زیادی دارند و چندان عمیق و ارزشمند نیستند.
 • نسبت محتوا به تبلیغ: نمونه این صفحه ها را زیاد دیده ایم. صفحه هایی که با محتوای محدود تبلیغات زیادی را در خود جای داده اند.
 • محتوای بی کیفیت در کنار لینک های افیلییت (Affiliate): همانطور که از عنوان این مورد بر می آید شامل صفحه هایی می شود که کیفیت محتوای صفحه های حاوی لینک های افیلییت در آن بسیار کم است.
 • وب سایت هایی که کاربران بلاک می کنند: سایت هایی که کاربران گوگل آن ها را از همان صفحه جستجو و یا توسط افزونه های کروم (Chrome) اقدام به بستن (Block) آن ها می کنند.
 • محتوایی که با عبارت مورد جستجو همخوانی ندارند: صفحه هایی که درنتایج جستجوی گوگل ظاهر می شوند این ادعا را دارند که پاسخ سؤال ما را در خود جای داده اند. بارها با این مورد مواجه شده ایم که در جستجوی برخی عبارات مثل «خرید کفش با تخفیف» صفحه هایی به ما پیشنهاد شده اند که هیچ اثری از تخفیف و کفش در خود نداشته اند.

چطور متوجه شویم گوگل پاندا ما را جریمه کرده است؟

یکی از نشانه های مستعد بودن برای اینکه گوگل پاندا جریمه مان کند افت ناگهانی ترافیک ورودی وب سایت ما است. نشانه دیگر افت ناگهانی رتبه های سایت در کلمات مختلف در حدود به روزرسانی الگوریتم ها است.

البته در همواره حواسمان هست که دلایل این اتفاق می تواند مسائل مختلفی باشد از جمله: رشد یک رقیب در صنعتی که هستیم، جریمه شدن های دستی (مثل زمانی که گزارش می شویم)، افت تقاضا از سمت کاربران یا حتی به روزرسانی یک آپدیت دیگر گوگل (مثلا به ای پاندا توسط پنگوئن جریمه می شویم).

هر زمان که به روزرسانی جدیدی اتفاق می افتد باید با دقت تمام اسناد مربوط به آن را بررسی کنیم و با عملکردهای آن به روزرسانی آشنا شویم. اگر در زمان مربوط به یک به روزرسانی افت شدید جایگاه و ترافیک ورودی پیدا کردیم به لیست نمونه پیاده سازی های اشتباه در صنعت خود رجوع می کنیم. سپس ارزیابی می کنیم این تداخل مربوط به کامیک از الگوریتم ها است. در نهایت هم زمانی که به نتیجه نهایی رسیدیم شروع به برنامه ریزی و اجرای اصلاح موارد مورد نظر می کنیم.

چگونه از دست گوگل پاندا نجات پیدا می کنیم؟

در صنعت سئو، به روزرسانی گوگل پاندا به عنوان یکی از خطرناک ترین و سخت ترین جریمه ها مشهور است. بازیابی از گوگل پاندا بسیار دشوار است. در هرصورت تمرکز گوگل پاندا روی کیفیت محتوا است. پس هر تغییر و بهبودی که قرار است صورت دهیم باید در کیفیت محتوا باشد. اقدامات اصلاحی در این زمینه عبارتند از:

 • از اقدامات کشت محتوا (Content Farming) پرهیز کنیم.
 • سایت را به طور کامل و جز به جز ارزیابی کنیم تا از لحاظ کیفیت، مفید بودن، مرتبط بودن و اعتماد و اعتبار شرایط خوبی داشته باشد.
 • نسبت میزان محتوا به تبلیغات و کیفیت محتوای صفحه به لینک های افیلییت را در سطح مناسب و درستی نگهداریم.
 • مطمئن شویم که محتوای صفحه ای که برای یک عبارت جستجو نشان داده می شویم با هدف آن سوال مرتبط است.
 • محتواهای کپی شده سایت را حذف کنیم یا بهبود دهیم.
 • محتوای تولید شده توسط کاربران را ارزیابی کنیم. مطمئن باشیم که هیچ گونه خطایی در آن وجود ندارد و اصیل است. همچنین این محتوا باید برای کاربران قابل استفاده و سودمند باشد.
 • از ربات noindex,nofollow command برای جلوگیری از ایندکس شدن صفحات کپی شده و یگر عناصر مشکل ساز استفاده کنیم.

در نهایت باید بگوییم که وب سایت هایی که مداوم محتوای اصیل و با کیفیت تولید می کنند نباید ترسی از این به روزرسانی الگوریتم گوگل داشته باشند. اگر وب سایتی داریم که با موارد بالا همخوان نیست احتمالا نمره منفی از گوگل پاندا دریافت می کند. در کل از نگاه تجاری و عملی ما باید با وب سایتمان برندی را بسازیم که به اعتبار و اطمینان محتوایش معروف است و در این صورت گوگل پاندا نه تنها کاری با ما ندارد بلکه به رشد هر چه سریعتر ما کمک می کند.

این مقاله برگرفته از مقاله ای از سایت moz.com به نام «گوگل پاندا» است.

 • 0

نظرات کاربران

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *