Some text some message..

الگوریتم گوگل پنگوئن چیست؟

موضوع: سئو
  • ۹ تیر ۱۳۹۷
  • 164292
  • 0
  • مطالعه این مطلب، حدود 9 دقیقه زمان میبرد.

تاریخ انتشار نسخه اولیه گوگل پنگوئن: ۲۴ آوریل ۲۰۱۲

گوگل بعد از فراز و نشیب هایی که درمورد پاندا داشت، گوگل پنگوئن را رونمایی کرد. گوگل این به روزرسانی را تلاشی برای رسیدن به مقاصد زیر اعلام کرد:

– تشویق تولیدکنندگان محتوای با کیفیت و غنی

– حذف صفحه هایی که با تبادل و خرید لینک و ترفندهای کلیدواژه‌ای رتبه بالایی داشتند.

الگوریتم گوگل پنگوئن در اولین حرکت خود ۱٫۳% از سایت‌های انگلیسی زبانی را که در صفحات نتایج نشان داده می‌شدند تحت تأثیر قرار داد. از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۶ الگوریتم گوگل پنگوئن ۱۰ بار به روزرسانی رسمی شد. از اوایل سال ۲۰۱۷ این الگوریتم به هسته الگوریتم‌های گوگل اضافه شد.

نقاط حساس برای گوگل پنگوئن چیست؟

گوگل پنگوئن مشخصا دو عمل را هدف گرفته است:

طراحی لینک (Link Scheme):

توسعه، درخواست یا خرید بک لینک (Backlink) از سایت‌های غیرمعتبر و نامرتبط، ایجاد محبوبیت جعلی و هر تلاش دیگری برای فریب دادن گوگل جهت بدست آوردن رتبه بالا در جستجو، مورد خشم گوگل پنگوئن قرار خواهد گرفت. مثلا یک شرکت بیمه را در نظر میگیریم که در «مبناآباد» فعالیت می‌کند. ما برای به دست آوردن رتبه‌های بالا در جستجوی کلمه کلیدی موردنظرمان در تالارهای گفتگو (Forum) شروع به ساختن لینک‌هایی در هر حوزه نامرتبطی با عبارت «بهترین شرکت بیمه در مبناآباد» می‌کنیم. یا به اشخاصی پول می‌پردازیم تا در هر مطلب نامرتبطی که منتشر می‌کنند لینک ما را هم با عنوان «بهترین شرکت بیمه مبناآباد» قرار دهند. به چنین کاری طراحی لینک گفته می‌شود.

ترفندهای کلیدواژه (Keyword Stuffing):

یکی از روش‌های قدیمی گفتن رتبه بالا در سئو، استفاده زیاد از کلیدواژه‌ها در صفحه و کل وب سایت بود. با این کار ترافیک ورودی یک صفحه با استفاده از تعداد زیادی کلیدواژه و تکرار آن افزایش می‌یافت و باعث کسب رتبه‌های جعلی در صفحه نتایج می‌شد. این کار عملا منجر به خراب کردن صفحه نتایج می‌شد چرا که معمولا چنین صفحاتی صرفا به دنبال جذب ترافیک بودند و ارزشی برای کاربران خلق نمی‌کردند. به طور مثال تکرار نامتعارف کلیدواژه در یک صفحه به این شکل خواهد بود:

خرید کفش در مشهد: خرید کفش در مشهد نیازمند آن است که کاربران خرید کفش در مشهد را به درستی بشناسد و از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کفش در مشهد نیز آگاه باشند. با این راه خرید کفش در مشهد تسهیل می‌شود و مردم از سراسر ایران برای خرید کفش در مشهد می‌آیند.

اگر مورد اخطار و حمله گوگل پنگوئن قرار گرفتیم چه کنیم؟

پیش از هر کاری ابتدا مطمئن شویم که اثری که مشاهده می‌کنیم قطعا به خاطر گوگل پنگوئن است و نه به خاطر لینک‌سازی غیر اصولی. به طور مختصر گوگل پنگوئن یک فیلتر برای رتبه‌دهی سایت‌ها در صفحه نتایج گوگل است و بر تمام سایت‌ها اعمال می‌شود. این در حالی است که جریمه‌های دستی گوگل فقط بر روی یک سایت که توسط کاربران گزارش شده و یا خود گوگل در حال رصد آن است، اعمال می‌شود.

اگر گوگل آنالیتیک وب سایت ما افت در رتبه یا ترافیک ورودی را نشان بدهد باید دقت کنیم که همزمان با به روزرسانی گوگل پنگوئن بوده یا خیر. چون ممکن است آن را با موارد دیگر اشتباه بگیریم و برنامه اصلاحاتمان بی‌ثمر باشد یا باعث افت رتبه بیشترمان شود.

چگونه از دست گوگل پنگوئن نجات پیدا کنیم؟

در شرایطی که توسط خود گوگل و به طور دستی جریمه می‌شویم باید وب سایتمان را پاکسازی کنیم و بعد گوگل را به دیدن مجدد صفحه‌هایمان دعوت کنیم. اما برخلاف آن، گوگل پنگوئن چنین نیست. گوگل پنگوئن به محض دیدن اصلاحات در صفحه جریمه‌شده آن را مورد بخشایش خود قرار می‌دهد. این عمل به محض خزیدن مجدد ربات گوگل روی صفحه مورد نظر انجام می‌شود. برای معتبر بودن از دید پنگوئن باید مراحل زیر را انجام دهیم:

– حذف تمام لینک‌های نامتعارف که خود ما ساخته ایم یا در وب سایت شخص سومی قرار گرفته است.

– از بین بردن لینک‌هایی که کنترلشان در اختیار ما نیست.

– برسی مجدد محتوای سایت برای بهبود آن. در این بررسی دقت می‌کنیم توزیع و استفاده از کلیدواژه مرتبط به اندازه صورت گرفته باشد. البته باید توجه داشته باشیم قبل از یک بررسی سراسری لازم است موضوع صفحه با کلیدواژه آن مرتبط باشد.

در مجموع الگوریتم گوگل پنگوئن برای برطرف کردن نقص بزرگی در الگوریتم گوگل به وجود آمد. نقصی که باعث می شد گوگل دور زده شود. یعنی با ساختن بک لینک‌ها و ایجاد لینک با کلیدواژه مناسب می‌توانستیم خودمان را معتبر و مطمئن جلوه دهیم. برای اینکه از جریمه شدن توسط پنگوئن جلوگیری کنیم، باید حواسمان باشد که لینک‌های معتبر و مرتبطی داشته باشیم و نخواهیم سر گوگل را کلاه بگذاریم.

منبع: مقاله سایت moz.com با عنوان «Google Penguin»

  • 0

نظرات کاربران

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *