Some text some message..

به‌روزرسانی کبوتر گوگل

موضوع: سئو
 • ۱۶ تیر ۱۳۹۷
 • 71476
 • 0
 • مطالعه این مطلب، حدود 13 دقیقه زمان میبرد.

به‌روزرسانی کبوتر گوگل چیست؟

تاریخ اعلان اولیه کبوتر گوگل: ۲۰ آگوست ۲۰۱۳

اعلان به‌روزرسانی کبوتر باعث یکی از بزرگ‌ترین دگرگونی‌های گوگل محلی (Google Local)‌ و نتایج ارگانیک محلی تا به امروز بوده است.

کبوتر گوگل برای نزدیک کردن الگوریتم جستجوی محلی گوگل به الگوریتم‌های جستجوی وب آن آمد تا متغیرهای رتبه‌دهی را براساس مسافت و موقعیت مکانی بهبود دهد.

شاخصه‌های اصلی کبوتر گوگل

بیایید با هم نگاهی به تغییراتی بی‌اندازیم که پس از به‌روزرسانی کبوتر اتفاق افتاد و البته به خاطر آمدن کبوتر بود:

۱- یکی از اهداف بارز گوگل از انتشار به‌روزرسانی کبوتر، اتصال هر چه بیشتر الگوریتم قدیمی جستجوی وب گوگل با سیگنال‌های رتبه‌دهی بیشتر بود. با این کار گوگل می تواند از صدها سیگنال مؤثر برای بهبود الگوریتم مرکزی خود استفاده کند. اتصالات جدید الگوریتم‌های قدیمی با سیگنال های جدید بیش از پیش به کسب و کارهای محلی یادآوری کرد که برای بدست آوردن جایگاه در نتایج جستجو باید حضوری مؤثر در وب داشته باشند.

۲- کبوتر گوگل در همین زمان توانایی گوگل در محاسبه  فاصله و موقعیت مکانی کسب و کارهای محلی به وجود آورده است. در موارد زیادی شعاع جستجو به خوبی در نزدیکی موقعیت کاربر تخمین زده شده و کسب و کارهایی که نزدیک‌ترین موقعیت را به کاربر داشته اند به نمایش درآمده اند. برای مثال، زمانی که جستجو می کنیم «پیتزافروشی تهران» اگر در میدان ولیعصر باشیم نتایجی را مشاهده می‌کنیم که در حول و حوش ما قرار دارند و نتایج بهترین پیتزافروشی‌های تهران را نمی‌بینیم.

با مرزبندی‌های جدید به‌روزرسانی کبوتر که فواصل نزدیک را به نمایش در می‌آورد بسیاری از کسب و کارها از جستجوهایی که آن‌ها را نمایش می‌داد خارج شدند. بله طبیعتا این برای جستجوی محلی و کسب و کارهایی که روی سئو سرمایه‌گذاری کرده اند خوب نیست. اما باید روند این پیشرفت را در بلندمدت دید. جایی که گوگل به خوبی می تواند فواصل و موقعیت مکانی کاربر را با دقت مشخص کند. باید برای آن زمان برنامه داشته باشیم. کبوتر گوگل یکی از اولین قدم‌ها برای رسیدن به چنین نقطه ای است.

۳- یکی از اثرات قابل ملاحظه به‌روزرسانی کبوتر گوگل حذف جعبه ۷تایی گوگل برای کسب و کارهای محلی بود (جعبه‌ای که در گذشته زیر نتایج جستجوهای محلی به نمایش در می‌آمد). به مرور زمان گوگل تعداد کسب و کارهای محلی که در این جعبه به نمایش در می‌آمدند را کاهش داده است. ابتدا این لیست حاوی ۱۰ مورد کسب و کار بود و در سال ۲۰۱۵ این تعداد به ۳ کاهش یافت. کبوتر گوگل ۱ سال قبل ازاین اتفاق اعلان شد و قابل تصور است که اثر آن بر کاهش لیست و انتخاب گزینه‌ها چگونه بوده است. با این کار گوگل بسیاری از کسب و کارها را از صفحه اول و نتایج اولیه مرتبط خارج کرد. این اتفاق باعث شده که کسب و کارها برای رسیدن به این جایگاه تلاش های زیادی کنند.

۴- مانند بسیاری از به‌روزرسانی‌های گوگل، کبوتر هم در شروع فعالیت خود شاهد ورود اسپم‌ها به نتایج جستجو بود. کبوتر برای بهبود نتایج خود از کاربران کمک خواست تا موارد نقض قوانین را گزارش کنند. البته یکی از نقاط ضعف کبوتر گوگل که تاکنون هم پابرجاست وجود نام‌های جعلی است. هنوز الگوریتم یا راهکاری برای شناسایی نتایج نامعتبر از نتایج معتبر اندیشیده نشده است. کسب و کارهایی که با نام جعلی خود را ثبت کرده اند می‌توانند بجای کسب و کارهای اصلی نمایش داده شوند و یا حتی در کلیدواژه‌هایی ظاهر شوند که با ترفند در آن‌ها جای گرفته اند.

چگونه از کبوتر گوگل آسیب نبینیم و از آن استفاده کنیم؟

به‌روزرسانی کبوتر گوگل بیش از آن که نتایج بد را جریمه کند، کسب و کارها را به چالش می‌کشد. این به روزرسانی در حقیقت به ارزش اصلی گوگل یعنی مرتبط بودن هر چه بیشتر نتایج به هدف اصلی کاربر از جستجو کمک می‌کند. کبوتر با پالایش نتایج براساس معیارهایی که در اختیار کسب و کارها نیستند یا کسب و کارها تسلط کمی روی آن‌ها دارند خصوصا در نتایج جستجوهای محلی کمک قابل توجهی می‌کند.

مثلا یک کسب و کار تسلطی بر شعاع مدنظر گوگل برای نشان دادن کسب و کارهای یک محدوده ندارد و ممکن است از لیست اولیه ننتایج بیرون بماند. یا حتی موردی ساده‌تر را در نظر بگیریم. ما یک رستوران در غرب شهر داریم. حتی اگر بهترین غذاهای شهر را بپزیم و به مشتری تحویل دهیم، اگر جستجوی رستوران در غرب شهر صورت بگیرد ما جایی میان نتایج نخواهیم داشت. شاید بسیار ناامیدکننده باشد اما این‌ها مواردی است که در اختیار ما قرار ندارد و اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم از هر لحاظ به نفع کاربر است. در این شرایط ما باید روی مواردی تمرکز کنیم که در اختیار ما قرار دارد و می توانیم با بهبود آن‌ها نتایج خوبی بگیریم.

 • تأکید بر سیگنال‌های سنتی و ارگانیک- لینک‌سازی هوشمندانه، انتشار محتوای منحصر بفرد و رشد اعتبار دامنه رتبه ما را در محدوده خودمان به شدت بهبود می‌دهد و می‌توانیم در جای درست و برای کاربر درست بارها و بارها به نمایش درآییم.
 • تأکید بر محتوای فرامنطقه‌ای (البته در مفهوم جستجوی گوگل نه بحث‌های سیاسی)- انتشار و تولید ویدیو، متن و عکس که مربوط به محدوده فعالیت ما می شود و نشانگر اعتبار منطقه‌ای ماست می‌تواند ما را در میان رقیبان محلی خودمان در جایگاه برتر قرار دهد.
 • تأکید بر اصول سئوی محلی- رقابت برای جعبه ۳تایی وابسته به رعایت اصول سئوی محلی است. اقدامات کلی که در این زمینه باید انجام دهیم بالا بردن دقت و صحت اطلاعاتمان روی سایت و گسترش ارجاعات به ما و حذف محتواهای کپی شده است. در کنار آن باید نقدها و نظرات مثبتی را به خود جلب کنیم و اصول اولیه را نیز به عنوان یک الزام مدنظر داشته باشیم. برندهای بزرگ باید دقت بسیار زیادی روی اصول اولیه داشهت باشند و حتما آن‌ها را به دقت رعایت کنند. یک اشتباه کوچک برای آن‌ها می‌تواند خسارات زیادی به همراه داشته باشد و رتبه‌شان را در محل‌های زیادی از دست بدهند.

گزارش تخلف- گوگل هنوز به راحتی موارد تخلف در زمینه جستجوی محلی را به خوبی تشخیص نمی‌دهد. در این شرایط ما باید خودمان به عنوان یک کسب و کار حواسمان به نتایج جستجوی محلی‌مان باشد و موارد تخلف را به گوگل گزارش کنیم. البته پیش از این قوانین گوکل در این زمینه را مطالعه کنیم تا خودمان شمال جریمه نشویم. البته نباید انتظار داشته باشیم که گوگل بلافاصله به همه درخواست‌های ما واکنش نشان بدهد اما ما هم نباید دست از تلاش بکشیم و اگر کسی در حال سوءاستفاده از شرایط سئوی محلی است بهتر است آن را گزارش کنیم.

منبع: مقاله سایت moz.com با عنوان «Google Pigeon»

 • 0

نظرات کاربران

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • قدیمی
 • جدید
 • رأی موافق
 • رأی مخالف