Some text some message..

سئو خارجی سایت (Off-site SEO) چیست؟

  • ۸ شهریور ۱۳۹۷
  • 136744
  • 0
  • مطالعه این مطلب، حدود 10 دقیقه زمان میبرد.

سئو خارجی سایت چیست؟

سئوی خارجی سایت –که به سئوی خارجی صفحه هم معروف است، به عملیاتی گفته می‌شود که خارج از سایت و صفحه ما روی می‌دهد و به ما این توانایی را می‌دهد که رتبه قابل قبولی را در صفحه نتایج پیدا کنیم.

بهینه سازی معیارهای سئو خارجی سایت یک هدف دارد: القای درک درستی از محبوبیت، مرتبط بودن، قابل اعتماد بودن و اعتبار به کاربران و موتورهای جستجو. برای این کار نیاز داریم که بقیه نقاط معتبر در اینترنت (سایت‌ها، صفحه ها، افراد و غیره) به ما لینک بدهند. البته این لینک باید به شکلی باشد که به درستی این مفهوم را به موتورهای جستجو و کاربران این مفهوم را القا کند که ما صفحه یا سایت با کیفیتی داریم.

چرا سئو خارجی سایت مهم است؟

در شرایطی که معیارهای رتبه‌دهی و الگوریتم‌ها به طور مداوم در حال تغییر هستند. اجماع کلی متخصصین سئو هنوز بر این است که مرتبط بودن، قابل اعتماد بودن و اعتباری که از سئو خارجی سایت بدست می‌آيند، نقش عمده‌ای در کسب رتبه‌های خوب برای یک صفحه دارد.

علی رغم اینکه از الگوریتم‌های گوگل هیچ اطلاعاتی در دست نیست، تحقیقات روی معیارهای رتبه‌دهی نشان می‌دهد که بیش از ۵۰٪ معیارهای رتبه‌دهی به موارد مربوط به سئو خارجی سایت برمی‌گردند.

لینک‌ها و سئوی خارجی سایت

ساخت بک لینک، قلب سئو خارجی سایت است. موتورهای جستجو بک لینک را شاخصی برای میزان اعتبار کیفیت محتوای وب سایت می‌دانند. بنابراین یک سایت با تعداد زیادی بک لینک با ارزش رتبه‌های بهتری نسبت به بقیه سایت‌ها با بک لینک‌های کمتر بدست می‌آورد.

در کل با توجه به شکلی که لینک‌ها ساخته می‌شوند ۳ نوع لینک داریم:

لینک‌های طبیعی- این لینک‌ها توسط صاحبان بقیه سایت‌ها و وبلاگ‌ها به صورت خودجوش ایجاد می‌شود و ما اطلاعی از آن نداریم. مثلا یک بلاگر که درمورد غذا و خوردنی‌ها می‌نویسد، لینک فروشگاه موردعلاقه خود را در مقاله یا صفحه خود قرار می‌دهد.

لینک‌هایی که دستی ساخته ایم- این لینک‌ها براساس برنامه‌ریزی‌ها و به سفارش ما ساخته می‌شوند. نمونه این لینک‌ها شامل مواردی است که از مشتریان، افراد تأثیرگذار یا دوستان خود می‌خواهیم لینک ما را در وب سایت یا وبلاگشان قرار دهند.

لینک‌های دست ساز- این لینک‌ها را خودمان به دست خودمان می‌سازیم. مثلا در یک فروم، وبلاگ یا مقاله‌ای که در سایت دیگری منتشر می‌کنیم لینک خود را قرار می‌دهیم. حتی برخی سایت‌ها وجود دارند که به ازای قرار دادن یک مقاله روی سایت آن‌ها به ما جازه می دهد لینک خود را درون مقاله و وب سایتشان منتشر کنیم. بسیاری از روش‌ها و استراتژی‌های لینک‌سازی جزء دسته سئوی کلاه سیاه قرار می‌گیرند. این روش لینک‌سازی مورد غضب موتورهای جستجو قرار می‌گیرد. پس با اگر هم می خواهیم از چنین روش‌هایی استفاده کنیم خیلی با احتیاط عمل کنیم.

جدا از اینکه چگونه لینک‌هایمان را بدست آورده ایم، آن‌هایی برای ما سئو سایت ما اهمیتدارند که اکثر موارد زیر را با موفقیت پشت سر بگذارد:

محبوبیت سایتی که لینک ما را منتشر کرده است.

موضوع سایتی که به ما لینک داده چقدر با موضوع سایت و صفحه ما ارتباط دارد؟

تازگی لینک

انکور تکست (عنوانی که با آن به سایت ما لینک داده شده است-Anchor Text) درون لینک

قابلیت اعتماد سایتی که به ما لینک داده است

تعداد مابقی لینک‌هایی که درون سایت لینک‌دهنده وجود دارد

اعتبار صفحه و وب سایت که به ما لینک داده است

موارد نامرتبط به لینک در سئو خارجی سایت

درحالی که لینک‌های خارجی مهم‌ترین جزء سئو خارجی سایت هستند و بیش از بقیه اجزاء رایج هستند تمام فعالیت‌هایی که:

۱- خارج از وب سایت ما رخ می‌دهد

و

۲- به بهبود رتبه ما در صفحه نتایج موتورهای جستجو می‌انجامد

از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

– بلاگ‌نویسی به شکل مهمان

– بازریابی افراد تأثیرگذار (اینفلوئنسر)

همیشه به خاطر داشته باشیم تمام این تلاش‌ها برای سئو خارجی سایت در این راستا است که از منابع بیرونی به سایت خودمان لینک ایجاد کنیم. هر لینک نشان‌دهنده اعتباری است که یک منبع خارجی به ما می‌دهد. البته اگر از این زاویه نگاه کنیم موارد نامرتبط به لینک در سئو خارجی سایت عنوانی بی‌معنی می‌شود.

چطور سئو خارجی سایت را انجام دهیم؟

اگر حالت ایده‌آل را در نظر بگیریم، بهبود سئوی خارجی سایت چیزی است که از کنترل ما خارج است. ما باید آنچنان محتوای باارزش و غنی تولید کنیم که توسط کاربران، وب سایت‌ها، مجلات اینترنتی و افراد مشهور اشتراک گذاشته شوند و به سایت ما ارجاع داده شوند. اما راه‌های دیگری هم وجود دارد که این کار را با دست خودمان انجام دهیم. این راه‌ها بیش از پیش سخت‌تر می‌شوند و الگوریتم‌های گوگل راه را برای این دست کارها می‌بندند. تجربه‌های اخیر نشان داده که هرچقدر از روش‌های لینک‌سازی عمدی خودداری کنیم از خطر جریمه شدن توسط الگوریتم‌های گوگل بیشتر در امان می‌مانیم.

 

منبع: مقاله سایت moz.com با عنوان «Off-Site SEO»

  • 2

نظرات کاربران

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *